Розкажемо, як максимально безпечно купити кальян, на що звертати увагу під час відвідування закладів та в чому ж перевага кальяну над сигаретами.

Мінімальні запобіжні заходи, рекомендовані лікарями, всім любителям кальяну та працівникам кальянних

  1. Використання тільки сертифікованої та якісної кальянної продукції (тютюну та вугілля для кальяну). Відвідуйте тільки лаунж бари Львову з гарною репутацією.
  2. Дотримуватись гігієни кальянних апаратів після кожного сеансу куріння. Використання для миття та дезінфекції кальянів, особливо шлангів, парогенератори, спеціалізовані засоби дезінфікування, заміна води в колбах – обов’язкові. Кожна кальянна Львову має це робити.
  3. Використання персональних мундштуків.
  4. Прогрівання вугілля проводити на відстані від людини, під обладнаною вентилювальною витяжкою, що провітрюється або відкритий простір, і використовувати вугілля тільки після повного його прогріву (мінімально 6-8 хв).
  5. Куріння кальяну проводити тільки в приміщеннях, що добре вентилюються, або відкритому повітрі. Кальян бари часто мають тераси.
  6. Використовувати велику кількість рідини (води чи чаю) під час куріння кальяну зменшення ризику інтоксикації.
  7. Краще не поєднувати з алкоголем.
  8. Контролювати кількість сеансів куріння.
  9. Не палити на голодний шлунок. Зазвичай в кальянних у Львові є чим перекусити.
  10. Утриматися від куріння кальяну відразу після приймання їжі від 30 хвилин.
  11. Розробка та дотримання стандартів якості, санітарних норм, технічних регламентів та оснащення вентилюючого обладнання для закладів. Їх часто перевіряють на дотримання цих заходів.

Різниця між кальяном та сигаретами

Кальянна суміш не є горючою речовиною через високу вологість, відсутність процесу горіння. Це один з ключових факторів, що кардинально відрізняє кальян від сигарет. У кальяні нагрівальним елементом служить вугілля.

Температура нагріву тютюнової суміші в кальяні в середньому досягає 2000°C проти 9000°C у сигареті.

Склад кальянної суміші простіший і як правило складається з тютюну, гліцерину, патоки та ароматизаторів. У той час як при виготовленні сигарет використовуються такі інгредієнти як тютюн, аміак, сечовина, селітра і так званий багатокомпонентний фірмовий сигаретний соус, склад якого тримається в секреті і унікальний у кожної тютюнової компанії. Чим складніший склад і вища температура нагріву, тим більша кількість складних сполук на виході.

Щоб прогнати дим через воду, курці кальяну роблять глибокий вдих, заповнюючи легені вологим тютюном. Протягом години курець кальяну здійснює від 40 до 200 глибоких затяжок, і при кожній з них у його легені надходить близько літра диму.

При курінні кальяну дим, що утворюється, проходить через воду в колбі, тим самим крім охолодження і зволоження, проходить процес фільтрації, як мікрочастинок, так і різних сполук.

Дослідники виявили, що основа складової диму кальяну є гліцерин – нетоксичний продукт, який при нагріванні переходить у летючий стан і дає білий густий дим, що містить монооксид вуглецю (СО), що надає шкідливий вплив на організм курця. У складі диму відсутня смола, оскільки це продукт піролізу тютюну, а нікотин виявляється в незначних кількостях, що зумовлено технологією виготовлення кальянних сумішей. Дана технологія передбачає гігротермічну обробку тютюну, а через те, що нікотин є водорозчинною речовиною, його вміст у тютюні зменшується ще в процесі виготовлення кальянної суміші. При вживанні кальяну дим проходить через водяний фільтр у колбі, що є додатковим фактором зменшення вмісту нікотину в димі. Вміст нікотину в димі кальяну коливається від 0 до 0,04% проти 0,1% у сигаретному димі.

Тож, що і де крити — вибирати вам. В мережі наших кальянних Chilling Центр та Chilling на Сихові у Львові або у Рівному ви можете бути спокійні за дотримання всіх норм безпеки. А посиденьки з друзями за смачними стравами вас зігріють душею та тілом.